Skomplikowana uprawa kukurydzy

Większość ludzi uwielbia popcorn, w szczególności jako przekąskę podczas oglądania filmów. Nie wszyscy jednak wiedza, że to małe co nieco to prażone ziarenka kukurydzy. Ciężko nam połączyć żółte kuleczki z tym przepysznym białym, prażonym przysmakiem.

Jak dbać o uprawę kukurydzy? 

nawożenie kukurydzyKukurydza jest zbożem pochodzącym z Meksyku, przywiezionym do Europy przez Krzysztofa Kolumba. Pomimo swojej popularności na całym świecie nie rośnie dziko. Największymi producentami są Stany Zjednoczone, Chiny oraz Brazylia. Wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Z kukurydzy produkuje się olej, syrop, skrobie, mąkę a nawet kaszę. Suszone nasiona wykorzystywane są do produkcji popcornu, a do sałatek można dodać kukurydze konserwową. Kukurydza należy do roślin ciepłolubnych. Najbardziej lubi temperaturę koło powyżej dwudziestu stopni, ale w glebie wytrzymuje niewielkie przymrozki. Niestety charakteryzuje się dużymi wymaganiami glebowymi. Nie rośnie na zimnych, podmokłych glebach. Pobiera z gleby spore ilości magnezu, dlatego nawożenie kukurydzy magnezem jest niezbędne do prawidłowej uprawy. Nawozy z fosforem i potasem dobrze jest wymieszać z cienką warstwą gleby, ponieważ wtedy działają najlepiej. Prawidłowe nawożenie uodparnia uprawy na stres termiczny, wywołany wahaniem temperaturowym, oraz chroni przed niedoborem wody.  Dodatkowe stosowanie azotu poprawia jakoś plonów po przez zwiększenie masy ziaren i ich zawartości białka. 

Kukurydza jest skomplikowana w uprawie i wymaga pracy i cierpliwości. Jej wyjątkowy smak i właściwości odżywcze czynią ją wartą zachodu. Dlatego jest tak licznie uprawiana zarówno w Polsce, jak i na świecie. W końcu nikt nie chce rezygnować z ulubionej przekąski podczas kolejnego maratonu filmowego.