Zmiana cen podłóg sportowych w hurtowni

Pracowałem w niewielkiej hurtowni, która oferowała rozwiązania dla konkretnej grupy odbiorców. Ogólnie było tutaj zatrudnionych dziesięciu pracowników i każdy miał określony zakres obowiązków. Dzięki temu zawsze panował ład i nie było żadnych nieporozumień.

Oferowanie podłóg sportowych w niższych cenach

podłoga sportowa cenaW ostatnim czasie do sprzedaży wprowadzone zostały podłogi sportowe, o które dość często pytali klienci. Szef zamówił podłogi od sprawdzonego producenta, ale dość mocno zawyżył cenę. Od razu wiedziałem, że to nie przejdzie, bo klienci wiedzieli ile kosztowała podłoga sportowa, ale szef nie chciał mnie słuchać. Z czasem okazało się, że sprzedaż nie była na zadowalającym poziomie, ale tylko dlatego, że za droga była oferowana w hurtowni podłoga sportowa cena była jedną z najwyższych w mieście i ponownie poszedłem do szefa, żeby zmienił ceny. Zapewniłem go, że wystarczy obniżyć o kilkanaście złotych, żeby pojawił się zadowalający dla niego popyt na ten produkt. Szef zdecydował się mnie posłuchać i kazał obniżyć ceny w ramach rozsądku. Wszystko dokładnie przeanalizowałem i zmieniłem ceny na niższe. Od razu wywiesiłem na drzwiach informację o obniżce cen podłóg sportowych i to poskutkowało. Niższe ceny przyciągnęły klientów, którzy zaczęli kupować podłogi sportowe. Byłem z siebie dumny, ponieważ moje przewidywania się sprawdziły. Szef osobiście mi podziękował i zaznaczył, że od tej pory to ja będę odpowiadał za ustalanie cen wszystkich produktów oferowanych w hurtowni.

Wszystkie zamówione podłogi sprzedały się od razu po obniżce cen. Dla mnie to nie było nic nadzwyczajnego, bo wiedziałem jakimi prawami rządzi się handel i potrafiłem to odpowiednio wykorzystać. Moje zdolności zostały docenione przez szefa i dał mi sporą podwyżkę.